TEKNOLOJİ

Çinli Akıllı Telefon Markaları Kendi 5G Çipleri Üzerinde Çalışıyor

Qualcomm ve MediaTek, mobil yonga setleri söz konusu olduğunda akla gelen ilk iki marka konumundadır. Aynı zamanda bu iki firma, piyasadaki birçok akıllı telefon için işlemci geliştirmektedir. Bununla birlikte sektörden gelen haberlere göre Çinli akıllı telefon markaları da kendi 5G çiplerini geliştirmektedir. Bu yazımızda söz konusu durumun detaylarını aktaracağız.

İçerisinde OPPO ve Xiaomi gibi Çinli üreticilerin de bulunduğu markalar, kendi 5G yonga setlerini geliştirmek için iş birliği içerisinde çalışmaktadır. Bildiğiniz gibi şu anda küresel çapta bir yonga krizi mevcuttur. Çip üreticileri, yeni yongalar üretmek konusunda yeterli hammaddeye sahip olamadığı için bazı şirketler, planladıkları akıllı cihazların üretimini de ertelemiş durumda.

Bu, şirketlerin ürünleri için yarı iletken tedarik etmekte bile mücadele etmelerine neden oldu. Özellikle NOR flash çip üreticileri, müşterilerinin çoğunun artık uzun vadeli tedarik sözleşmeleri yapmaya istekli olduğunu belirtti. Bununla birlikte tüm bu durumlardan dolayı Çinli firmalar da işin üstesinde kendileri gelmeye çalışıyor.

OPPO ve Xiaomi, 2022 yılının başlarına doğru 6GHz 5G işlemcileri duyurmayı planlamaktadır. Eğer bu gerçekleşir ise her iki firma da kendi çiplerini tasarlayan firmalar arasına dahil olacak. Ayrıca Qualcomm ve MediaTek arasında rekabete Unisoc firmasının da dahil olması bekleniyor. Elbette Unisoc da kendi tasarladığı çipler ile söz konusu rekabete dahil olacaktır.

Bununla birlikte; SE Technology, Greatek Electronics, Lingsen Precision Industries ve Orient Semiconductor Electronics (OSE) gibi şirketler ise daha çok tüketici elektroniği, tıbbi bakım ve otomotiv gibi sektörler için çip üretmeye devam ediyor. Buna ek olarak büyüyen çip krizi yüzünden birçok marka ürünlerini ertelemek zorunda kalıyor. Ayrıca bu durumlarla ilgili yeni detaylar geldikçe sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

“Çinli Akıllı Telefon Markaları Kendi 5G Çipleri Üzerinde Çalışıyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir