TEKNOLOJİ

iOS 15 Güncellemesi Tanıtıldı! Yenilikler Neler? Nasıl İndirilir?

Apple, bugün iOS işletim sisteminin yeni sürümünü yayınladı. Şirket, düzenlediği etkinlik ile birlikte iOS 15 sürümünde sunulan yeni özellikleri farklı başlıklar altında açıkladı. Bununla birlikte bu yeniliklerin ve işlevselliklerin detaylarından bahsetti. Şu anda beta olarak yayınlanacak olan güncellemeler, yeni nesil iPhone modellerinin tanıtılmasıyla birlikte kararlı sürüme kavuşacaktır.

Teknoloji devi, yeni güncellemeyle birlikte farklı yenilikleri cihazlara sunmaktadır. Güncellemede FaceTime uygulamasına birtakım yeni özellikler eklenmiştir. Bu özelliklerden bazıları grup konuşmalarındaki kullanıcı düzenleri, uzamsal ses deneyimi ve ekran paylaşımı olarak sıralanabilmektedir. Aynı zamanda artık bir iPhone kullanıcısı olmasanız da paylaşılan bağlantı üzerinden Android ve Windows cihazınız ile görüşmeye dahil olabileceksiniz.

Yeni güncellemeyle Mesajlar uygulaması da bazı yeni işlevlere kavuşuyor. Bu işlevler sayesinde artık Mesajlar uygulamasında çok daha fazla içeriği karşı tarafla paylaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda iOS 15‌’teki bildirimler yeniden tasarlandı. Bununla birlikte insanlar için kişi fotoğrafları ve daha büyük uygulama simgeleri eklendi. Artık, kullanıcıların uygulamalarıyla nasıl etkileşime girdiğine ve önceliklerine göre bildirimler sunan bir bildirim özeti var.

Hava Durumu uygulaması artık tamamen yeni bir tasarıma, yüksek çözünürlüklü bir uygulama içi haritaya ve yeni arka plan animasyonlarına sahip. Yeni tasarım koşullara göre değişmektedir. Haritalar uygulaması ise bir dünya görünümüne ve şehirlerde çok daha ayrıntılı bir 3B görünüme sahiptir. Ayrıca bazı durumlarda eskisine göre çok daha detaylı bir bilgi sağlamaktadır.

Buna ek olarak Apple, iPhone’lardaki Fotoğraflar uygulamasında da birtakım yeni işlevlere sahiptir. Fotoğraflar uygulaması, kullanıcıların görüntülerdeki metni vurgulamasına ve seçmesine olanak tanıyan “Canlı Metin” özelliğine kavuşuyor. Canlı Metin, ‌aynı zamanda Apple News‌ gibi diğer uygulamalarda da çalışmaktadır. Bununla birlikte iOS 15’te aslında birçok farklı özellik daha yer alıyor. Bu özelliklerin tamamına buradaki bağlantıya tıklayarak göz atabilirsiniz.

iOS 15 Güncellemesi Nasıl İndirilir?

Apple, iOS 15 güncellemesinin beta sürümlerinin hemen yayınlanacağı açıkladı. Bununla birlikte ilk beta sürümleri bugünden itibaren sunulacaktır. Ancak sadece geliştirici profiline sahip olan kullanıcılar tarafından indirilebileceğini belirtelim. Öte yandan herkese açık beta sürümleri ise Temmuz ayından itibaren yayınlanacaktır.

Apple’ın Developer Center web sitesi üzerinden bir geliştirici profili oluşturabilirsiniz. Bu profili iPhone’unuza kurduktan sonra ise standart güncelleme yolunu izlemeniz yeterli olacaktır. Bu işlem için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu izleyin. Ardından sayfanın altındaki “İndir ve Yükle” seçeneğine dokunun. İsterseniz güncellemeyi cihazınızı bilgisayara bağlayarak iTunes üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi Cihazlar iOS 15 Güncellemesi Alıyor?

iPhone 12 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 11, iPhone 11 Pro, Pro Max, iPhone XS, XS Max, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, 8 Plus, iPhone 7, 7 Plus, iPhone 6S, 6S Plus, iPhone SE (ikinci nesil), iPhone SE (birinci nesil) ve iPod touch (yedinci nesil).

Hangi Cihazlar iPadOS 15 Güncellemesi Alıyor?

iPad Pro 12.9 inç (dördüncü nesil), iPad Pro 11 inç (ikinci nesil), iPad Pro 12.9 inç (üçüncü nesil), iPad Pro 11 inç (birinci nesil), iPad Pro 12.9 inç (ikinci nesil), iPad Pro 12.9 inç (birinci nesil), iPad Pro 10,5 inç, iPad Pro 9,7 inç, iPad (sekizinci nesil), iPad (yedinci nesil), iPad (altıncı nesil), iPad (beşinci nesil), iPad mini (beşinci nesil), iPad mini 4, iPad Air (dördüncü nesil), iPad Air (üçüncü nesil) ve iPad Air 2.

“iOS 15 Güncellemesi Tanıtıldı! Yenilikler Neler? Nasıl İndirilir?” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir