TEKNOLOJİ

iPhone 12 Modeli, Ocak 2021’de Dünyanın En Çok Satan Telefonu Oldu

Apple’ın iPhone 11 modeli, 2020’nin ilk yarısında en çok satan akıllı telefon modeli olmayı başarmıştı. Sonrasında ise yılın geri kalan bölümünde en çok satan modellerden biri olmaya devam etti. Şimdi ise Counterpoint Research, Ocak 2021 için dünyanın en çok satan ilk 10 modelini açıkladı. Şirketin açıkladığı rapora göre iPhone 12 modeli, Ocak 2021’de en çok satan akıllı telefon modeli oldu.

Rapora göre iPhone 12, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max modelleri, Apple’ın aylık tüm satışlarının %71’ini oluşturdu. Aynı zamanda ilk 10 listesinde bu modeller ilk üç sırayı aldı. ABD’li şirket, 2020’deki amiral gemisi modelleri için lansmanda bir gecikme yaşadı. Ancak bu gecikmeye rağmen 5G destekli iPhone modellerini başarılı bir şekilde piyasaya sürdü. Aynı şekilde bu modellerle oldukça başarılı satış sayılarına ulaşmaya da devam etmektedir.

Buna ek olarak listenin dördüncü sırada hâlâ bir önceki nesil olan iPhone 11 bulunmaktadır. Counterpoint firmasının raporunda farklı detaylara da değinilmektedir. Örnek vermek gerekirse Apple’ın toplam satışlarının üçte birinin ABD içerisinde gerçekleştiği belirtiliyor. Ayrıca Apple’ın listede iki farklı modeli daha bulunuyor. Bu modeller ise iPhone 12 Mini ve iPhone SE 2020 modelleridir.

Counterpoint’in hazırlamış olduğu ilk 10 listesinde Apple dışında yalnızca Samsung ve Xiaomi bulunuyor. Bununla birlikte Xiaomi’nin 150 doların altındaki modellerden elde ettiği satış sayıları şirketin Ocak ayındaki toplam satışlarının %25’ini oluşturmaktadır. Samsung’un listede yer alan modelleri de yine uygun fiyatlı yani bütçe dostu modellerdir.

Apple, daha premium ve yüksek fiyatlı modellerde iyi satış sayılarına ulaşmayı başarıyor. Ancak diğer firmalar ise yüksek satış sayılarına yalnızca rekabetçi orta sınıf modellerde veya bütçe dostu giriş seviyesi modellerde ulaşabilmektedir. Buna ek olarak önümüzdeki aylarda listenin genel olarak 5G destekli orta sınıf modellerden oluşmasını bekleyebiliriz.

“iPhone 12 Modeli, Ocak 2021’de Dünyanın En Çok Satan Telefonu Oldu” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir