TEKNOLOJİ

Sony PlayStation 5 Tanıtıldı: Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Sony, teknoloji dünyası ve oyun tutkunları tarafından merakla beklenen PlayStation 5′in lansmanını bu akşam gerçekleştirdi. Grafik ve işlemci cephesinde önemli iyileştirmelere sahip konsol kullanıcılara yepyeni bir deneyim vadediyor.

Gücünü 3.5 GHz frekans ve 8 çekirdekli AMD Zen 2 işlemciden alan PlayStation 5, bir önceki nesil olan PS4′e nazaran ciddi bir performans artışı sunuyor. 2.23 GHz’de saatte 10.28 TFLOPs ve 36 işlem birimine sahip özelleştirilmiş AMD RDNA 2 grafik kartıyla gelen konsolda, 256 bit 16 GB GDDR6 RAM bulunuyor.

Diğer taraftan 825 GB depolama alanı sunan özel NVMe SDD ile yükleme ve bekleme sürelerinin azalacağı belirtiliyor. Edinilen bilgilere göre PS4’te 1 GB’lık veri için 20 saniye ön yükleme süresi bulunurken, PlayStation 5’te 2 GB’lık veri için 0,27 saniye ön yükleme olacak. 4K 120FPS ve 8K çözünürlüğü destekleyen cihazın ayrıca Ray Tracing (Işın izleme) grafik oluşturma yöntemiyle kullanıcı deneyimini bir üst noktaya taşıyacağı açıklandı.

PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro ile kıyaslandığında performans ve güç açısından net şekilde üstün olan PlayStation 5, donanım özellikleriyle en büyük rakibi Xbox Series X’in biraz gerisinde kalıyor. Örnek vermek gerekirse Xbox’ın yeni modelinin 1 TB SSD ile çıkış yapacağı biliniyor. Tahminlere göre en az 450 dolar fiyat etiketiyle satışa sunulması düşünülen PlayStation 5′in tanıtım videosunu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir