BİYOGRAFİ

Alican Yücesoy Kimdir? Nerelidir? Yaşı Kaç? Hangi Dizilerde Oynadı?

Alican Yücesoy, 1 Şubat 1982 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Türk tiyatro, dizi ve sinema oyuncusudur.

Adı: Alican Yücesoy
Doğum Tarihi: 22 Ekim 1982
Doğum Yeri: İstanbul
Boyu: 1.78 m.
Kilosu:  73 kilo
Burcu: Akrep
Göz Rengi: Mavi
Instagram: https://www.instagram.com/alicanyucesoy/?hl=tr

Ailesi: Alican Yücesoy, anne tarafından Bulgaristan ve Bartınlı… Baba tarafından ise Gaziantep ve Urfalı… Sarışınlığı ve mavi gözlerinin sebebi Bulgaristan değil. Baba tarafı Arap olduğu için ailesinde birçok sarışın ve mavi gözlü kişi var.

Çocukluk yılları: İlk, orta ve lise eğitimini Bursa’da tamamladıktan sonra oyunculuk eğitimi İstanbul’a geldi. Annesinin babası mübadele yıllarında Bulgaristan’dan İstanbul’a göç etti. Çocukluk ve ilk gençlik yılları Bursa’da geçti.

Eğitim hayatı: Haliç Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. Okula girdiğinin ertesi günü yapılan bir seçmeye katılmasıyla Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda çalışmaya başladı.

Oyunculuğa ilk adım: Bursa’da Meslek Lisesi’nde elektronik eğitimi aldığı dönemde oyunculuk ile ilk kez tanıştı. “Bir gün okuldan bir hocam bizi Bursa Devlet Tiyatrosu’nda ‘Bir Garip Orhan Veli’ oyununa götürdü. Tam olarak bir oyun izlemem lise yıllarına denk geliyor diyebilirim. Aslında daha önce de ailemle tiyatroya gidiyordum ama hiçbiri beni bu oyun kadar etkilememişti. Oyunda Celal Kadri rol alıyordu, gerçekten çok etkileyiciydi. Daha sonra çok kötü bir lise hayatı geçirdim. Bölümümü sevmiyordum, okulu bıraktım… Bir yıl boş gezdim, liseyi dışarıdan bitirdim. Türkiye deki eğitim sisteminin iş bilen insanları benim gibi öğrencilerin örgün eğitime devam etmemesi gerektiğini savunuyorlar. Benim gibi hiper aktif sorunları olan, algı ve dikkat dağınıklığı olan çocuklara ‘yaramaz’ etiketi yapıştırıyorlardı. Bu boş gezdiğim zamanlarda da kararımı vermiştim. Bir sabah uyandım ve ben tiyatrocu olacağım dedim.”

Hangi proje ile parladı? 2008-2010 yılları arasında yer aldığı Adanalı dizisindeki Tilki Timur karakteri ile tanındı.

Kişilik özellikleri: Daima yenilikçi ve en iyiyi yapmaya çalışan

Kişisel gelişim: Vakti olursa eğer sinema üzerine ciddi bir eğitim almak, oyunculuk üzerine master yapmak istiyor.

Düşünce yapısı: Özel hayatında göz önünde olmayı sevmiyor.

Mutluluk kaynağı: “Bizim işin en aç, en doyumsuz tarafı her zaman daha fazla özgürlük ve her zaman daha fazla alan istiyor oluşu kendine. O yüzden daha özgür olmak adına ve daha özgür olduğumuzda da, daha özgür olmak adına hep tecrübelerimizi değerlendirecek alanlar arayacağız kendimize.”

İlk sinema filmi: Umut Adası / 2006 Tuğra karakterini canlandırdı.

Aşk tanımı: “İlişkilerin kendin olarak yaşandığını, gerçek sevginin ve gerçek sevilmenin ancak bu şekilde elde edilebileceğini düşünüyorum. İnsanlara da tavsiyem bu. Kendiniz olun, o zaman birileri sizi kesinlikle seviyor. Ya da siz birini kesinlikle daha iyi, daha açık, daha berrak sevebiliyorsunuz. Ben ilişkide sessizliği, sakinliği, yalınlığı, daha basit şeyleri seviyorum.”

Hayata bakışı: “Benim kendimle mücadelem hep sürecek. Bu şahsıma özgü de değil, sanıyorum meslektaşlarımın çoğu böyle. İnsan kendini izleyince, çoğu performansı için daha iyi olabilirdim diyor. Bu olağandışı bir durum da değil. Kendini yenilemeye adayan insanlar, her daim yenileniyor, yepyeni şeyler keşfediyor. Oyunculuğun da en güzel tarafı sürekli yenilikler keşfetmek. Hazırı elimizden atıp başka dallara tutunmaya çalışmak. Bir dala yapışmama, düşmeyi göze alma çabası. Tüm bunlar bizde işte bu memnuniyetsizliği yaratıyor. Oyuncu dünyasının işi de bu bağlamda zordur. Oyuncu mutlu olmak için hep yeniyi arar, yeniyi bulduğun anda artık eskidir. Her türlü karşına eski olarak çıkacaktır.”

İş hayatına bakışı: “Yaptığım oyunlarla insanların hislerine dokunmaya çalışıyorum. Ama bu işin arka planı tabii. Ben onu hissettirmeden, sen bunları yaşıyorsun demeden, ben böyle hissediyorum, sen de acaba benim gibi hissediyor musun? diye sormaya çalışıyorum. Çok bilmişlik taslamıyorum. Ben bunu son üç yıldır yapmayı başardığıma inanıyorum.”

Kariyer planı:  ‘Yanlışlıklar Komedisi’ William Shakespeare tarafından yazılmış bir komedi… Shakespeare deyince herkes korkar, tiyatrocular bile korkar… Üstelik de onun en zor oyunu… Ama düşünün ki bundan 700 yıl evvel, meşhur Globe tiyatrosunda bu oyunu sergiliyor, oyunu hem kraliyet ailesi, hem soylular, hem de en an alt tabakadan insanlar, düşkünler bile izliyor. Ama tüm bu farklı uçtaki kitleler aynı oyunu izliyor, herkes oyundan memnun olarak ayrılıyor… İşte bu müthiş başarıdır. Ben de ilk oyundan bu güne böyle bir başarıyı hedefledim. Sonraki oyunlarda da bunu sürdürmek için çalıştık. Seyirciden aldığım geri dönüşler bunu başardığımız yönünde. Onlarla birlikte bir yolculuğa çıkıyor, hiçbirimiz diğerimizin önünde değiliz. Beraber bir serüven yaşıyoruz.”

Gelecek Hayali: “Kendi sahnemizi açmak, kendi öğrencilerimizi yetiştirmek olabilir. Kendi tecrübelerimize başkalarının tecrübelerini ekleyip yeni bir söylem bulmak, yeni bir dil geliştirmek olabilir. En çok istediğimiz, hayal ettiğimiz şey kendi dilimizi, kendi söylemimizi bulmak.”

Kaygıları: “Tiyatro için nasıl bir çaba harcıyorsam sinema ve diziler için de üslup olarak aynı çabayı ortaya koyuyorum. Tiyatro daha değerli, sinema ve filmler daha değersiz de demiyorum. Asla para kazanmak için dizilerde rol alıyorum demem. Ben işim olduğu için bunu yapıyorum. Televizyonda da yaptığım oyunculuk, tiyatroda da… Sinema ve televizyon da benim için pek çok
bilinmezliği içinde barındıran mecralar. Yaparken keyif aldığım anlar da var. Ben bugüne kadar kötü film ve dizilerde de oynadım. Çünkü bir projeye inanarak yola çıkıyoruz ama projenin yönetmeni, müzisyeni, kurgucusu var… Apayrı insanlardan bahsediyoruz. Sonunda ortaya çıkan işte bazen hayal ettiğim gibi olamıyor. Özellikle sinema benim için bir bilinmezlik.”

Rol modeli: Müşfik Kenter.

Kimlere hayranlık duyar? İşini düzgün yapan insanlara.

Kadında çekicilik kriteri: “Erkek tamamen kendine adanmış kadını cazip bulmaz.”

FiLMLERİ

2014 Benimle Var Mısın?
2011 Eyyvah Eyvah 2/İbrahim
2010 Prensesin Uykusu / Neşet
2010 Eyyvah Eyvah/İbrahim
2009 Ev/ Koray
2008 Dinle Neyden/Halil Tabip
2006 Umut Adası/Tuğra
2006 Son Osmanlı Yandım Ali /Mustafa Kemal

DİZİLERİ

2018 Adı: Zehra/ Serkan Kurdoğlu
2016 Kördüğüm/Umut Özer
2015 Serçe Sarayı /Ali Rıza
2014 Bana Artık Hicran De /Murat Sezgin

2013-2014 İntikam Ali Sülen / Sinan Soyluer
2012 Şubat/Şubat
2012 Suskunlar/Cebrail
2011 Sen De Gitme/İlker
2008-2010 Adanlı/Tilki Timur
2007 Zoraki Koca/Tarık
2007 Gurbet Yolcuları/Hüseyin
2006 Akümülatörlü Radyo/Murat
2005 Sessiz Gece/Işık
2003 Pilli Bebek/Ertuğrul

TİYATRO

2017 He-Go: Halil Babür – Altıdan Sonra Tiyatro
2016 Gülünç Karanlık: Wolfram Lotz- Bakırköy Belediye Tiyatroları
2014 Hayvan Çiftliği (oyun) : George Orwell – Bakırköy Belediye Tiyatroları
2012 Sıkı Yönetim : Albert Camus – Bakırköy Belediye Tiyatroları
2012 Eksik : Özer Aslan – Tiyatro Hal
2011 Külhanbeyi Müzikali : Ülkü Ayvaz – Bakırköy Belediye Tiyatroları
2010 Aklı Havada : Ali Yenel – Bakırköy Belediye Tiyatroları
2008 Yağmurcu : Richard Nash – Bakırköy Belediye Tiyatroları
2007 Tersine Dünya : Orhan Kemal – Bakırköy Belediye Tiyatroları
2006 Dua Odası : Shan Khan – Tiyatro Z

2005 Pırtlatan Bal: Aziz Nesin – Bakırköy Belediye Tiyatroları
2005 Günün Adamı : Haldun Taner – Bakırköy Belediye Tiyatroları
2004 Teneke : Yaşar Kemal – Bakırköy Belediye Tiyatroları
2004 Klakson, Borazanlar ve Bırtlar : Dari Fo – Bakırköy Belediye Tiyatroları
2004 Köpek Kadın Erkek : Sibylle Berg
2004 Suret : Onur Bayraktar – Stüdyo Drama

ÖDÜLLERİ

Altın Portakal Ulusal Film Yarışması En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

26.Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali – En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (2019) (Küçük Şeyler)

Altın Portakal Ulusal Kısa Film Yarışması En İyi Kısa Film Ödülü