ÖNERİLER

Madalyonun İçinde Ben de Var mıyım Diyenlere

Gülseren Budayıcıoğlu kitaplarından en sürükleyicisi olan Madalyonun İçi, yazarın kurmuş olduğu psikiyatri kliniğinin adını taşır. Kitap, 2004 yılında “Bir psikiyatristin not defterinden” sloganı ile ilk baskısını vermiştir. Remzi Kitabevi imzasını taşıyan Madalyonun içi, ülke içinden rastlanabilecek pek çok sıradan kişiliği ve hayatlarını konu alır. Bu kitapta insanların iç benliklerine, davranışlarının altında yatan geçmişe dair izlerine ışık tutacaksınız. Karakterlerden birinin yerine kendinizi koyacak ve o karakter gibi hayatınızı sorgulayacaksınız. Eğer o madalyonun içinde var mısınız diye merak ediyorsanız, bu muhteşem eser tam olarak size göre.

Eserde duygularınızla mantığınızın çarpıştığı, sizi hayatınızın kilitli kalmış bir noktaya götüren bölümleri bulmanız muhtemeldir, okuma sürecinde hiç tahmin etmediğiniz, hiç öyle düşünmediğiniz şeylere farklı bir bakış kazanacaksınız. Eğer bu kitaptan maksimum verimi almak ve hayatınıza buradan edindiğiniz düşüncelerin bir kısmını empoze ederek devam etmek isterseniz, kitabı altını çizerek okumanız yararınıza olacaktır.

Madalyonun İçi Kitap Özeti

  1. Gülseren Budayıcıoğlu Madalyonun İçi eserinde, farklı kimliklerde, karakter yapılarında ve farklı yaşanmışlıkları olan kişilerden kesitler verir. Bu nedenle kitabın bir olgu dizisi içinde özetini vermemiz olanaksızdır. Genel bir pencereden bakacak olursak Madalyonun İçi kitap özeti bizlere geçmiş travmaların boyutlarının insanın bugünü için ne denli tehdit olabileceğini, davranışlarımızın altında yatan toplum dayatmaları ya da travmalarımızın gün yüzüne çıkmasının hayatımızı düzenlerken ne kadar etkisi olduğunu gösteriyor.

Temizlik alışkanlığının etkisinde aşırı derecede kalan kardeşlerin evlerini çöp apartmana benzetmeleri, hayatındaki herkesten en başta da babasından dayak yemiş dayağı içselleştirmiş bir kadın, çalan bütün şarkıların kendisine adandığını sanan genç bir kız, ölümcül hastalığa yakalandığı için hayatı kendisine zindan olan genç bankacı, kendini peygamber diye herkese tanıtan bir doktor ve uzun yıllar panik atak sorunu çeken bir işadamı. Madalyonun İçi pek çok kişiliğe, pek çok iç sancıya tanık olan bir kitaptır. Toplumun hangi kesiminde olursanız olun, hayatınız ne kadar rutinde giderse gitsin, bu kitapta kendinizi, iç benlik düzeyinizi ilgilendiren ve sizi kesinlikle sorgulamaya iten birkaç sebep bulacaksınız.

Madalyonun İçi Kitabı Konusu

Psikiyatrist yazar Gülseren Budayıcıoğlu, kitabıyla ilgili verdiği bir basın konuşmasında Madalyonun İçi konusu için, kendisinin birebir görüştüğü ve tedavisinde rol oynadığı hastalarının hayatlarından kesitler içerdiği, hastaların kişilik haklarına herhangi bir müdahale olmaksızın kitabı okuyan ve iç çözümlemesini henüz bitirememiş pek çok kişiye ışık olmasını istediğini vurguladı. Kitabın yayınlanmasından 1 sene sonra faaliyete geçirdiği Madalyon Psikiyatri Merkezi’nin adının başlıkta yer almasıyla anlıyoruz ki, bu kitaptaki içi gösterilen Madalyon, doktorun hastalar üzerindeki gözlemlerinin ta kendisiydi. Okur kitapla beraber hem farklı hasta hikayelerine hem de Madalyonun İçi olan aslında doktorun görüş ve yorumlarına erişim fırsatı yakalayacak. Kişinin yaşanmışlarının konu edinildiği bu kitap, hem ulusal hem de uluslararası alanda büyük ilgi görmüştür.

Madalyonun İçi Karakterleri

Kitapta olayların etrafında döndüğü tek bir karakter vardır, o da anlatıcı yazardır. Psikiyatri kliniğinde farklı sorunlardan ve farklı tiplerde insanların tedavi altına alınmasında rol oynayan doktorumuz, hastalarının anlatımlarına ve onların hakkında bilinç çözümleme süreçlerine değinmeye çalışmıştır. Madalyonun İçi kitabının her kısmında farklı bir insan hayatına hatta daha geniş kapsamda aile yaşanmışlıklarına değinilmiştir. Sosyal olanaklarına, maddi imkânlarına göre kişilerin farklı gelir düzeylerinden seçiliyor olmasıyla da aslında yazar tarafından, psikolojik rahatsızlıkların etkeni olarak olanakların veya olanaksızlıkların değil, travmaların ve geçmişin görülmesi gerektiğinin altı çizilmiştir. Farklı kahramanların ve farklı geçmişlerin konu edinildiği bu eser, yayımlandığı günden beri kişilerin iç dünyalarına ışık tutar.

Madalyonun İçi Kitabı Oku

Bu kitabı insan psikolojisine ve farklı kesimlerden insanların hayatlarıyla etkileşime ilgi duyan herkes okumalıdır. Aile içinde tersine giden şeylerin çözümlenmesi ya da insan davranışlarının temellendirmelerinin kısa hasta hikayeleriyle somutlaştırılması, bu kitabı diğer psikolojik çözümleme içeren eserlerden daha ayrı tutar. İnternet sitesi üzerinden Madalyonun İçi kitabı siparişi verebilirsiniz. Çok kısa sürede elinizde olacak olan bu kitaba, başka sitelere oranla internet sitesinde çok daha ekonomik bir fiyatla sahip olabilirsiniz. Sitede yazar ve kitap hakkında yorum veya değerlendirmeler yapıldıysa bunları okuyarak, farklı okur fikirleri de edinebilirsiniz. Eğer siz de psikolojik romanlara ilgi duyanlardansanız, Madalyonun İçi tam size göre.